Czy warto kupić fizyczne złoto?

Mimo zawirowań w kursie złota, to nadal jest ono postrzegane jako bezpieczna przystań w czasach rosnących cen i niepewności gospodarczej. Samo posiadanie złota daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup złota w postaci sztabek lub monet bulionowych. Zwłaszcza jeżeli chodzi o początkujących inwestorów.

Jednak inwestowanie w fizyczne złoto ma swoje wady. Trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo przechowywanego złota inwestycyjnego. Może to generować dodatkowe koszty, jeżeli złotych monet lub sztabek jest dużo. Co więcej, samo posiadanie fizycznego złota nie przynosi dodatkowych korzyści np. w postaci odsetek lub dywidend. Poza tym sprzedaż sztabek złota lub złotych monet bulionowych jest problematyczne i mniej płynne niż np. aktywów na giełdzie. Zobacz jak inwestować w fizyczne złoto pod tym linkiem https://e-kursy-walut.pl/warto-wiedziec/zloto-inwestycyjne/

Czym jest złoto papierowe?

Złotem papierowym są nazywane instrumenty finansowe, których wartość jest powiązana z ceną złota. Jednak nie wymagają one posiadania fizycznej sztabki. Dzięki temu inwestor nie musi martwić się kwestią bezpieczeństwa przechowywania swoich oszczędności.

Aby inwestować w złoto papierowe, wystarczy dostęp do giełdy, żeby móc kupować akcje spółek wydobywających złoto, fundusze ETF na złoto, czy kontrakty terminowe i opcje na złoto.

To wygodna alternatywa dla złota fizycznego. Wystarczy założyć konto maklerskie, żeby zacząć budować swój portfel inwestycyjny. Jednak ten sposób inwestowania ma tę wadę, że wiąże się z opłatami i prowizjami. Koszty te opłaca się za obsługę konta maklerskiego.

Czy warto inwestować w inne metale szlachetne?

Poza złotem możesz zainwestować w takie metale jak:

  • srebro,
  • platyna,
  • pallad.

Platyna i pallad są rzadszymi surowcami niż złoto i srebro. Dlatego ich cena może w długim terminie rosnąć. Popyt na te metale jest napędzany głównie przez przemysł motoryzacyjny, elektroniczny i jubilerski. Dlatego inwestorzy kupują je dla dywersyfikacji swojego portfela. Nie musisz mieć fizycznego kruszcu, ponieważ tak jak w przypadku złota, możesz zainwestować w papierowe metale szlachetne.

Jednak ceny tych metali szlachetnych są bardziej zmienne niż cena złota, a to już zwiększa ryzyko inwestycyjne. Kurs może reagować inaczej na zmiany gospodarcze. Zmiany w przemyśle motoryzacyjnym bezpośrednio oddziałują na ceny platyny i palladu.

Dlatego inwestowanie na rynku platyny i palladu wymaga większej wiedzy i doświadczenia. Musisz wiedzieć, że rynek ten jest mniejszy niż złota i to może utrudniać zakup i sprzedaż tych kruszców.

Inwestycja na giełdzie

Inną alternatywą dla złota jest inwestowanie na giełdzie. Swój kapitał mogą tutaj pomnażać zarówno doświadczeni inwestorzy, jak i początkujący. Zaletą giełdy jest to, że oferuje różnego rodzaju aktywa finansowe. Sam decydujesz czy chcesz wybrać bezpieczne produkty takie jak obligacje albo bardziej ryzykowne akcje.

Warto inwestować pieniądze na giełdzie, zamiast kupować złota w formie fizycznej. Jak spojrzysz na historyczne wykresy, to widać, że giełda przynosi wyższe zwroty z inwestycji niż rynek złota. Jednak nie możesz zapominać, że za tym, idzie w parze wyższe ryzyko.

Dlatego jako początkujący inwestor skorzystaj z pomocy doświadczonych doradców finansowych. Warto korzystać z platform inwestycyjnych, które za darmo oferują samouczki. Dzięki temu możesz zyskać niezbędną wiedzę, żeby podejmować świadome decyzje inwestycyjne.

Kryptowaluty jako cyfrowe złoto

Inną opcją inwestycji dla złota są kryptowaluty. Nie bez powodu Bitcoin jest nazywany "cyfrowym złotem". Jego popularność i unikatowe cechy sprawiają, że jest postrzegany jako cyfrowa waluta odporna na inflację.

Inwestowanie w kryptowaluty może przynosić bardzo duże zyski. Jednak kryptowaluty wiążą się z dużo większym ryzykiem inwestycyjnym niż w przypadku giełdy czy złota. Kursy mogą zarówno niewyobrażalnie wzrastać, jak i drastycznie spadać w bardzo krótkim czasie. Co więcej, na tym rynku nie ma fizycznego zabezpieczenia. Dlatego przed zainwestowaniem w kryptowaluty ważne jest posiadanie wiedzy, świadomości dużego ryzyka oraz jeszcze większej ostrożności.

Jak ochronić kapitał przed inflacją?

W takim razie jak skutecznie ochronić zgromadzony kapitał przed inflacją? Warto zainwestować w złoto lub srebro, nie tylko fizyczne, które są uważane za bezpieczne przystanie w czasach niestabilności gospodarczej.

Jeżeli zależy Ci na wyższym zysku, to możesz zainwestować w inne metale szlachetne albo kupować aktywa na giełdzie. Zwłaszcza że akcje lub fundusze ETF mają potencjał do przynoszenia wyższych zwrotów niż lokaty bankowe.

W ochronie kapitału przed utratą wartości ważna jest dywersyfikacja. Inwestowanie w różne aktywa może minimalizować ryzyko i zwiększać szanse na zyski w czasach wysokiej inflacji.